Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Choroby oczu

Choć problemy zdrowotne związane z chorobami oczu są dość łatwe do wczesnego wykrycia, nie należy ich bagatelizować ani tym bardziej próbować samodzielnego leczenia bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ bez precyzyjnego określenia przyczyn choroby możemy jedynie zaszkodzić zwierzęciu. Należy również pamiętać o jak najszybszym podjęciu działań zaradczych, gdyż oczy stanowią jeden z najważniejszych narządów zmysłu agam i w przypadku utraty sprawności uniemożliwią zwierzęciu zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. 

Przyczyny i leczenie
Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące przyczyny schorzeń oczu wraz z opisem towarzyszących im objawów:

 

*Niedobór witaminy A (hipowitaminoza A) - długotrwałe podawanie pokarmu ubogiego w witaminy i składniki odżywcze lub karmienie zwierząt jedynie jednym rodzajem pokarmu może doprowadzić do poważnych niedoborów witamin. W przypadku braku witaminy A w organizmie gadów początkowo pojawia się opuchlizna wokół oczu, dodatkowo zwierzęta zaczynają częściej pocierać o wystrój powiekami, co może prowadzić do uszkodzenia lub stanu zapalnego. W takiej sytuacji należy przede wszystkim skorygować dietę agam i uzupełnić ją w składniki bogate w witaminę A, jak np.: mniszek lekarski, zioła, kiełki, starta marchew. Można również nieznacznie zwiększyć częstotliwość podawania preparatów witaminowych, jednak jak w każdej sytuacji należy w miarę możliwości dostarczać suplementy w postaci pokarmu, które organizm znacznie łatwiej przyswaja. Zanim zaczniemy leczenie należy koniecznie skonsultować problem z kompetentnym lekarzem weterynarii, ponieważ jeśli powód choroby jest inny, powyższe zabiegi mogą doprowadzić dodatkowo do przedawkowania witamin (hiperwitaminozy), co jest jeszcze bardziej niebezpieczne i może prowadzić do uszkodzenia wątroby. 


W przypadku nieleczonej choroby często oprócz opuchlizny pojawiają się również zaczerwienienia spojówki oraz wycieki ropne, gdyż dochodzi do poważnego zakażenia. W tej sytuacji stan zwierzęcia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia odpowiednim antybiotykiem najczęściej w postaci kropli do oczu. Jak najszybsza wizyta u specjalisty w celu dobrania leku oraz ustalenia dawki jest niezbędna, gdyż agama obolała i pozbawiona wzroku przestanie polować co najczęściej prowadzi do śmierci głodowej.

*Pasożyty i roztocza - choć problemy oczu powodowane przez pasożyty lub roztocza nie objawiają się bezpośrednio w postaci opuchlizny bądź zaczerwienienia, mogą powodować szereg innych powikłań, w tym problemów z linieniem. Zwłaszcza roztocza zamieszkujące obszar wokół powiek mogą uniemożliwić zwierzęciu zrzucenie starego naskórka. Stary wyschnięty naskórek utrudnia prawidłowe funkcjonowanie powiek, jak również może prowadzić do podrażnienia gałki ocznej. W tym przypadku po usunięciu przyczyny choroby, należy zwierzę kilkukrotnie wykąpać w letniej wodzie i dodatkowo zwiększyć wilgotność w terrarium, aby ułatwić agamie pozbycie się starej wylinki. 

*Powiększona gałka oczna - opuchlizna jednego lub obydwu oczu może być powiązana z ogólnym zakażeniem oka. Następstwem tego stanu jest często zwiększone ciśnienie w gałce ocznej, co powodowane jest przez infekcje, zakażenia lub inne problemy zdrowotne. Jeśli zauważymy opuchliznę występującą w okolicach oka, na powiekach lub samego oka, należy jak najszybciej zanieść zwierzę do lekarza weterynarii w celu otrzymania odpowiednich leków. Nieleczone schorzenie prowadzi nawet do odklejenia siatkówki, ślepoty, a w skrajnych przypadkach konieczne będzie usunięcie narządu. Również tworzenie się ropnia zagadkowego może dawać wrażenie powiększonej gałki ocznej. 

*Zbyt niska wilgotność i pylące podłoże - często powodem chorób oczu jest utrzymywanie nieodpowiednich warunków w pomieszczeniu hodowlanym. Wiele osób nie stosuje dodatkowego zraszania terrarium twierdząc, że wilgotność panująca w naszym klimacie i wynosząca ok. 60% jest odpowiednia. Jednak często zapominamy o tym, iż w intensywnie nagrzewanym zbiorniku wilgotność będzie spadała znacznie poniżej odpowiedniego poziomu. Z tego też powodu codzienne delikatne zraszanie terrarium jest jak najbardziej wskazane. Najbardziej narażone na wysuszenie są błony śluzowe i oczy gadów, dlatego też zbyt suche środowisko często powoduje podrażnienia oczu, uszu i nosa zwierząt, a brak reakcji ze strony opiekuna zwiększa jedynie ryzyko powstania zakażenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stosowania bardzo pylącego podłoża, jak np. torf, czy drobny piasek. Fragmenty przesuszonego podłoża unoszone w terrarium przez cyrkulujące powietrze często dostają się do oczu zwierząt, powodując stany zapalne lub zakażenia. Jeśli stwierdzimy, iż spojówki zostały zaprószone pylącym podłożem możemy starać się wypłukać zanieczyszczenia przez zakropienie oczu płynem fizjologicznym. 

*Uszkodzenie nerek - często jednym z objawów uszkodzenia nerek są zapadnięte oczy. Jeśli zauważymy, że zwierzę ma charakterystyczne "worki" pod oczami należy natychmiast skonsultować problem z lekarzem weterynarii, gdyż żadne dostępne bez recepty środki nie będą w tej sytuacji pomocne. 

*Zakażenia i infekcje - zakażenia wirusowe, przykładowo wirusem ospy objawiającym się białymi bąblami na ciele lub wirusem opryszczki (ropienie i trudno gojące się rany), mogą powodować zmiany w oku. W razie zauważenia objawów chorobowych należy szybko podjąć zalecone przez specjalistę leczenie. 

*Rany i zadrapania - zwłaszcza podczas zbliżającego się linienia, zwierzęta mogą uszkodzić oczy w czasie pocierania o ostre przedmioty. Również w przypadku chowu w grupie czasami dochodzi do wzajemnego poranienia się zwierząt pazurami lub zębami. Rany pojawiające się w okolicach oczu mogą zwiększyć ryzyko powstania zakażenia, dlatego też warto w przypadku zaobserwowania zranienia udać się do lekarza weterynarii, w celu nabycia preparatu oczyszczającego i odkażającego ranę.

Modyfikacja 2020-12-06 16:52