Odwiedź nas na Facebook!
POGONA.PL TV

ARTYKUŁY / Ogólne informacje / Dieta roślinna

tutaj na www.pogona.pl odnaleźć można wzmiankę o żywieniu " http://www.pogona.pl/index.php?strona=zywienie " . Na jej podstawie doszedłem do wniosku ,że warto kontynuować ten temat  dlatego założyłem ten wątek tematyczny, a dokładniej robię go bardziej czytelnym, gdyż poprzedni mojego dzieła takowym nie był;). Korzystając z wolnego czasu postanowiłem go zrobić bardziej znośnym. 
Do użytkowników , którzy mają wątpliwości tu piszę tak ,tam tak a jeszcze indziej tak od razu na wstępie odpisuję ,jeżeli masz wątpliwości do jakiegoś "produktu" zastąp go innym. Mamy takie pole do manewru ,że nie warto ryzykować i cały czas podawać coś czego nie jesteśmy pewni. 

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś dane proszę o podawanie ich lub przesłanie mi przez prv.... (przepraszam za błędy ortograficzne np w otręby pszenne Wink


W sezonie nie ma najmniejszego problemu ,ze zdobyciem urozmaiconego pokarmu roślinnego. Wystarczy ,że się udamy na jakiś obszar gdzie ruch samochodowy nie jest zbyt obfity i zbierzemy kilka różnych roślin przykładowo:NAZWY ROŚLIN mała pomoc
Babka lancetowata
Babka lancetowata
Babka zwyczajna, szerokolistna
Babka zwyczajna, szerokolistna
mniszek_lekarski (mlecz)
mniszek_lekarski
Koniczyna łąkowa, czerwona
Koniczyna łąkowa, czerwona
   
Jasnota biała
Jasnota biała
prosienicznik_jednoglowkowy
prosienicznik_jednoglowkowy
Traganek szerokolistny
1
Jasnota purpurowa
Jasnota purpurowa
Tasznik pospolity
Tasznik pospolity
Czosnaczek pospolity
Czosnaczek pospolity
Pępawa zielona
Pępawa zielona
Jastrun właściwy
Jastrun właściwy
prosienicznik_szorstki
prosienicznik_szorstki
jak i wiele wiele innych!! Wink

Należy jednak pamiętać o tym ,że w roślinnym menu równie ważne jest urozmaicenie diety ...przykładowo sam mniszek lekarski (mlecz) w dużych ilościach powoduję na dłuższą metę odwodnienie z racji jego właściwości. Dlatego tak ważne jest urozmaicenie diety. 


Na zimę pozostaję nam również możliwość zamrożenia części rośli i podania go w zimie po wcześniejszym odczekaniu pewnego czasu. 
Również dobrym rozwiązaniem poza sezonem ,gdy na łąkach nie występują pod dostatkiem rośliny są kiełki. Kiełki które są idealne dla naszych zwierzaków to przykładowo kiełki: 


-rzodkiewki 
-lucerny (Alfalfa) 
-rzeżuchy 
-słonecznika 
- fasolki mung (ale jej nie w zbyt dużych ilościach co przedstawię zaraz poniżej.) 
- soczewicy, 
-gorczycy, 

Mają one wyjątkowo dużą wartość odżywczą. Procesy chemiczne i związane z nimi zmiany w kiełkujących ziarnach następują szybko, zawartość witamin wzrasta wielokrotnie w ciągu kilku dni. W zależności od natężenia światła, temperatury oraz rodzaju nasion kiełki nadają się do spożycia po 2-7 dniach. 

Jak zaznaczył Kurimu , nie poleca podawania kiełków Soi. Można się napotkać na wielu stronach poświęconych choćby legwanowi zielonemu o takowej możliwości ... " Z jakiego powodu?Pragnę przypomnieć,że zarówno nasiona jak i kiełki zawierają kwas fitynowy,który utrudnia wchłanianie niektórych minerałów( wapń,magnez,żelazo,cynk),saponiny,oraz czynnik wolotwórczy(goitrogenny)i jeszcze kilka substancji antyodżywczych." 


Innym polecanym sposobem na zachowania zróżnicowania diety roślinnej dla naszych brodatych smoków są, zioła w doniczkach jak i rośliny które świetnie sobie radzą w domu i ich wzrost jest bardzo szybki: 

Najlepszym przykładem ku temu jest trzykrotka w każdej możliwej odmianie: (zdjęcie mojej wiosennej trzykrotki po sezonie która już zaczyna na nowo się rozrastać, do zimowego sezonu) 


trzykrotkaTak samo można nabyć w sklepach zioła w doniczkach przykładowo: 
-melisa 
-bazylia 
- i wiele innych ,należy jednak zwrócić uwagę, aby były to roślinny ekologiczne. Dobrym rozwiązaniem jest również posadzenie ich samemu (w biedronce nasiona kosztują 70gr) , a naprawdę bardzo wiele nasion wschodzi w górę. W sumie mam teraz w domu więcej bazylii niż nie jeden sklep. Dodatkowym atutem bazylii jest jego zapach kto lubie ten wie, jak i to że tego zapachu nie lubią komary;)))) A to bardzo wielki atut na letnie wieczory! 


Bardzo ważne jest również jak największe wyeliminowanie szkodliwych roślin z menu naszych brodaczy (jak kapusta pekińska, brokuły, i inne rośliny posiadające szczawiany - powodują utrudnienie wchłaniania wapnia i goitryny - powodują uszkodzenie tarczycy ) 
na wycinkach które zamieściłem poniżej, po kolei ,gdzie doniec zakryło zdjęcie Produkt,szczypiorek,kalarepa,brokuły,kiełki grochu, 


tab (tab początek)

tab (tab)

tab (tab)

tab (tab)

tab (tab)
Jak i odpowiednia suplementacja wapnia , zważywszy na stosunek Ca: P poszczególnej karmówki (oczywiście karmiąc np. świerszcze mleczami poprawimy to, jednak w sklepach karmione są głównie otrębami gdzie jeszcze to pogarsza ich właściwość , patrząc na stosunek otrębów 1:73 Ca; P) 


tab (tab)Jak i lista poszczególnych traw i ich wartości Ca : P : 

Pokarm

% Białka

% Tłuszczu

% Błonnika

% CHO

% Ca

% P

% Sucha masa

Trawa Aristida sp.

6.3

1.5

34.8

48.7

0.59

0.09

 

Sphaeralcea sp.

20.4

2.4

23.2

42.3

3.34

0.31

 

Trawa Triodia

9.7

2.0

33.7

44.4

1.01

0.08

 

Stokłosa (Bromus rubens)

8.5

 

31.6

 

0.28

0.23

35.9

Trawa Bouteloua trifida

7.6

2.3

33.0

48.4

0.61

0.10

56.9

Trawa Muhlenbergia porteri

7.3

1.8

36.9

48.1

0.27

0.09

 

Erodium cicutarium

13.5

2.8

21.2

47.0

1.95

0.33

16.4

Średnia

10.5

2.1

30.6

47.0

1.15

0.18

 

Średni stosunek Ca:P = 6.4:1

 

Cokolwiek nie mamy zamiaru podać naszym zwierzakom, warto a nawet trzeba odnaleźć jego łacińską nazwę i sprawdzić czy przypadkiem nie jest rośliną toksyczną przykładowo tutaj: 
http://www.atlas-roslin.com/trujace.html bo może się zdarzyć ,że zamiast pomagać zwierzakowi ,będziemy mu szkodzić! 


Autor:
Andrzej Doniec
15.07.2009