Akcesoria elektroniczne
Obecnie dzięki rozmaitym urządzeniom, niekoniecznie dedykowanym do zastosowań w terrarystyce, istnieje możliwość niemalże całkowitego zautomatyzowania procesów kontroli temperatury i cyklu dobowego w terrariach. Dzięki zastosowaniu różnych pomocnych rozwiązań możemy nie martwić się o brak czasu na kontrolę warunków panujących w zbiorniku, czy też nie przejmować się codziennym wyłączaniem i włączaniem oświetlenia. Dodatkowo możemy spokojnie zostawić zwierzęta na weekend bez opieki. Stosowanie urządzeń elektronicznych i elektrycznych nie jest jedynie kwestią wygody, umożliwia nam również stały pomiar warunków w terrarium, jak i zachowanie stabilności cyklu dobowego, co istotnie wpływa na zdrowie zwierząt.
Poniżej przedstawiono kilka urządzeń, z których, przynajmniej część powinna znaleźć się w wyposażeniu terrarium dla agam brodatych:
1) Termometr/higrometr cyfrowy z sondą
Termometr i higrometr cyfrowy pozwolą nam na stały pomiar temperatury i wilgotności panującej w terrarium. Koszt tych urządzeń jest obecnie niewielki, a ich działanie znacznie bardziej funkcjonalne od typowych analogowych rozwiązań. Najlepiej jest zakupić termometr i higrometr w jednej obudowie wyposażony w możliwość pomiaru wewnętrznego i za pomocą umieszczonej na kablu sądy. W ten sposób mamy możliwość kontroli warunków w dwóch punktach zbiornika. Obudowę najlepiej jest umieścić w skrajnie chłodnym punkcie terrarium (aby nie dopuścić do przegrzania), natomiast sondę położyć w miejscu wygrzewania pod promiennikiem i zbadać panującą tam temperaturę. Później sondę można podwiesić w pobliżu żarówki grzewczej, gdzie temperatura jest taka sama jak zmierzona, przez co będziemy stale mieć informacje na temat temperatury panującej pod promiennikiem.
2) Programowy wyłącznik elektroniczny
Wyłącznik elektroniczny jest chyba najistotniejszym elementem wspomagającym funkcjonowanie terrarium. Dzięki programowalnemu trybowi włączenia i wyłączenia oświetlenia, możemy zapewnić stały cykl dobowy zwierzętom, co jest niezwykle trudne w przypadku codziennego „ręcznego” kontrolowania długości dnia. Do naszych celów w zupełności wystarczy tani programowalny włącznik posiadający jedno ustawienie, choć obecnie standardem jest już włącznik z kilkoma ustawieniami dla różnych dni tygodnia. Pod jeden włącznik po zaprogramowaniu możemy z powodzeniem podpiąć przedłużacz i dowolną ilość urządzeń grzewczych i oświetleniowych. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie dwóch odrębnych wyłączników dla świetlówek i żarówek osobno. Dzięki temu można symulować wschód jak i zachód słońca wcześniej włączając i później wyłączając oświetlenie w stosunku do ogrzewania.
3) Termoregulator
Termoregulatory są często drogimi urządzeniami stosowanymi zazwyczaj do obsługi pieców centralnego ogrzewania. Termoregulator posiada od dwóch (dzień i noc) do kilku programowalnych progów temperaturowych, których przekroczenie powoduje włączenie lub wyłączenie danego urządzenia. W przypadku termoregulatorów bez sondy należy bezwzględnie umieścić urządzenie wewnątrz terrarium, w miejscu względem którego będziemy ustalać progi temperaturowe. Inne progi należy ustalić dla temperatury pod promiennikiem i w najchłodniejszym miejscu terrarium.
Dzięki zastosowaniu termoregulatora możemy mieć pewność, że temperatura w terrarium będzie utrzymywana na względnie stałym poziomie. Przy czym nie należy sterować oświetleniem terrarium aby nie dopuścić do rozbicia cyklu dobowego zwierząt. Dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie pod termoregulator np. promiennika ceramicznego, który będzie mógł być włączany również w nocy jeśli temperatura spadnie za nisko.
4) Ściemniacz elektryczny
Ściemniacz elektryczny choć nie wpływa na automatyzację pracy terrarium, pozwala nam zaoszczędzić wielu zbędnych wydatków na żarówki grzewcze różnej mocy, jak i problemów z wybraniem miejsca do wygrzewania i odpowiedniej w nim temperatury. Często zdarza się że ze zmianą pór roku zmienia się temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi terrarium i dotychczas stosowane żarówki okażą się zbyt mocne lub słabe, a nie ma możliwości zakupu żarówki o mocy pośredniej, która umożliwi utrzymanie temperatury na właściwym poziomie.
Dzięki zastosowaniu ściemniacza możemy płynnie regulować jasność, a co za tym idzie ilość emitowanego przez żarówkę ciepła. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup zwykłego ściemniacza podtynkowego (z płynną regulacją) i podłączenie go odpowiednio na kablu pod fazę przedłużacza. Następnie należy spód ściemniacza zamknąć w puszcze celem odizolowania styków. Przedłużacz po podłączeniu, np. do prądu będzie regulował jasność świecenia wszystkich podłączonych do niego żarówek, która będzie spadała proporcjonalnie do mocy każdej żarówki. Należy pamiętać aby pod ściemniacz podłączyć więcej niż jedną żarówkę np. z kilku terrariów, gdyż urządzenia te zwykle uruchamiają się od obciążenia 60-100 W i przy jednej małej żarówce może pojawić się nieprzyjemne miganie. Nie należy również podłączać pod ściemniacz jakichkolwiek innych urządzeń niż żarówki grzewcze. W razie przypadkowego podłączenia świetlówki kompaktowej lub rurowej możemy ją całkowicie zniszczyć!