Czy mogę trzymać razem samca i samicę?
Trzymanie pary (samca i samicy) zawsze było sporną kwestią w środowisku hodowców. Jednym się udaje ten zabieg, a drugim nie. Wszystko zależy od charakteru danych osobników (na który nie mamy żadnego wpływu), który można poznać dopiero, gdy dzieje się coś złego. W większości przypadków samica zostaje zdominowana przez samca nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Prowadzi to do spadku odporności, a w późniejszym czasie różnych chorób podklinicznych. Często dochodzi do tego stan wycieczenia organizmu w wyniku ciąży i bardzo często kończy się to śmiercią jaszczurki.
Drugą ważną przyczyną dla której nie powinno się trzymać razem pary, jest zapłodnienie młodej samicy (do 40 cm). Z Agamami w tym przypadku jest bardzo podobnie jak z ludźmi, to że czternastolatki mogą rodzić dzieci, to wcale nie znaczy że jest to dla nich dobre. Młode samice mają problemy z zatrzymaniem jaj, w wyniku czego muszą zostać operowane i wysterylizowane (czyli w przyszłości nie będą mogły mieć młodych).
Samica spodziewająca się jaj powinna mieć zapewniony spokój - dlatego przez cały okres ciąży i pomiędzy kolejnymi miotami, powinna przebywać sama w osobnym wyposażonym zbiorniku. Nie powinno sie dopuszczać do więcej niż jednego zapłodnienia w sezonie, więc w rezultacie może sie okazać, że samiec i samica będą mieszkać oddzielnie przez cały rok.
Nie warto poświęcać życia agamy (jeśli nie zależy Ci na jej życiu to chociaż szanuj pieniądze które na nią wydałeś), aby uczyć się na błędach.