Nawodnienie organizmu
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest u agam kwestią bardzo ważną i niezstety bardzo zaniedbywaną przez właścicieli. Agama jest gatunkiem, który jest powszechnie uważany za pustynny, a w efekcie z automatu wiele osób uznaje, że świetnie radzi sobie on w skrajnie suchym środowisku, a nawet pozbawiony wody pitnej. Nic bardziej mylnego. Agamy żyją przede wszystkim na półpustyniach. Mają tam dostęp zarówno do roślin, jak i do zacienionych, wilgotnych kryjówek. W środowisku naturalnym, w ich diecie dominują rośliny i wodę pozyskują głównie z pokarmu. Nie bez powodu wspomina się o nawodnieniu w kontekście diety agam. W warunkach domowych to przede wszystkim odpowiednie zbilansowanie diety decyduje o problemach z nawodnieniem lub ich braku.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z nawodnieniem organizmu należy:
- zadbać o odpowiedni stosunek diety roślinnej do zwierzęcej uwzględniając przy tym wiek agamy
- zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody pitnej
- zadbać o odpowiednie warunki w terrarium, w tym odpowiedni gradient temperatur aby uniknąć permanentnego przegrzewania się jaszczurki
- regularnie kontrolować stan nawodnienia zwierzęcia
Organizm agam jest przystosowany do oszczędzania wody co można zaobserwować sprzątająć odchody, wraz z którymi jaszczurki te wydalają kwas moczowy w postaci stałej. Taka forma wydalania zbędnych produktów przemiany materii chroni agamy przed zbędną utratą wody w moczu. Nie oznacza to jednak, że nie muszą pić lub, że potrzebują śladowej ilości wody do funkcjonowania. Wręcz przeciwnie, gatunek ten potrzebuje bardzo bogatego w wodę pokarmu i stałego dostępu do wody pitnej. Odwodnienie, organizmu jest niebezpieczne i może prowadzić do niewydolności nerek, a w konsekwencji do dny moczanowej, która nierzadko prowadzi do śmierci jaszczurki.
Bardzo ważne jest pilnowanie kwestii nawodniena. Istnieją dwa podstawowe sposoby do szybkiej, ogólnej oceny nawodnienia organizmu agamy :
Pierwszy to delikatne naciągnięcie skóry na grzbiecie. U prawidłowo nawodnionej agamy, skóra powinna szybko wrócić do swojego pierwotnego stanu.
Drugi to ocena konsystencji i koloru skrystalizowanego moczu wydalonego przez agamę. Spsób ten jednak, aby był miarodajny, wymaga minimum kilkudniowej obserwacji. Nie należy wyciągać pochopnych wniosków na podstawie jednorazowej obserwacji.
– twarde, kruszące się, żółte lub nawet pomarańczowe kryształki świadczą o niedostatecznym nawodnieniu organizmu
- miękkie, białe lub jasnożółte kryształki świadczą o dobrym nawodnieniu organizmu
- jeśli zamiast kryształków mamy do czynienia z postacią płynną lub półpłynną należy przyjżeć się również odchodom. Jeśli nie mamy do czynienia z biegunką, świadczą one o tym, że agama otrzymuje na tyle dużo wody, że jej znaczący nadmiar jest po prostu wydalany z organizmu
Pojenie, kąpiele i wodospady
Zdrowej, odpowiednio żywionej agamy nie trzeba kąpać, poić na siłę czy wstawiać jej wodospadu do terrarium. Powinna wystarczyć jedynie miska z wodą lub basen, który jest najlepszym możliwym rozwiązaniem jeśli chodzi o zapewnienie źródła wody w terrarium.
Dlaczego basen? Ponieważ agamy zazwyczaj bardzo chętnie do niego wchodzą a ruch wody, spowodowany ruchem ich własnego ciała, zachęca je do picia. Kąpiel poza terrarium zawsze wiąże się ze stresem i ryzykiem wychłodzenia agamy dlatego najlepszą i zupełnie bezstresową metodą jest wstawienie do terrarium jakiegokolwiek płytkiego naczynia, które może służyć jako basen. Dodatkowo basen zwiększa wilgotność w terrarium a kąpiel i ruch w wodzie ułatwiają zrzucenie wylinki oraz skłaniają agamę do wypróżnienia, zmniejszając ryzyko zaczopowania.
Szczerze odradzam umieszczanie wodospadu w terrarium agamy. Jest to zupełnie zbędny, zabierający agamie miejsce element, który jest bardzo uciązliwy w codziennej obsłudze. Agama będzie się do niego załatwiać przez co będzie konieczne częste jego czyszczenie a w niedoczyszczonych miejscach będą rozwijać się bakterie i grzyby. Agamy wyśmienicie radzą sobie pijąc z basenu lub miski, w razie gdyby agama nie reagowała na wodę stojącą w misce (a tak się czasem zdarza) należy przez pierwsze kilka tygodni, 1-2 razy dziennie poruszyć taflę wody w misce tak, aby jaszczurka się zainteresowała i spróbowała napić wody. W przypadku bardzo opornych osobników można od czasu do czasu wrzucić do wody owada. Po pewnym czasie agama nauczy się gdzie stoi woda oraz, że może się napić. Stosowałam ten sposób w swojej hodowli przez wiele lat i dla agam w każdym wieku i szczerze go polecam. Nauczenie agamy samodzielności jest znacznie lepsze niż pojenie ze strzykawki czy częste, wymuszone kąpiele poza terrarium. Bardzo dobrym sposobem jest również podawanie agamie do jedzenia mokrych roślin i spryskiwanie różnych elementów wystroju, dzięki temu dostarczamy jaszczurce dodatkową dawkę wody.
Autor
Agnieszka Oborska
28.01.2020