Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Odwodnienie

Woda jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu agam. Zdrowe zwierzęta pobierają wystarczającą ilość wody z podawanego pokarmu (zwłaszcza roślinnego). Jednak, szczególnie w przypadku młodych osobników, konieczne jest dawkowanie dodatkowych płynów w celu uzupełnienia niedoborów. Do pojenia najlepiej nadaje się odstana przegotowana woda (sama lub wzbogacona elektrolitami dla gadów) lub też woda mineralna z niską zawartością sodu (taka jak dla niemowląt). Wodę można podawać na kilka sposobów: przykładowo codziennie, delikatnie zraszając elementy wystroju lub co kilka dni dawkując z pipetki czy też strzykawki zakończonej miękką gumową rurką. Szczególnie polecamy ten drugi sposób, gdyż pozwala on dodatkowo przyzwyczaić zwierzęta do pojenia, co może okazać się pomocne w przypadku problemów zdrowotnych (przykładowo w razie konieczności podania leków).

 

Przyczyny i leczenie: 


Problem pojawia się gdy zwierzęta są chore lub źle się czują, co zazwyczaj łączy się z brakiem apetytu. Agamy nie przyjmujące pokarmu ani picia szybko ulegają osłabieniu i odwodnieniu, co z kolei często prowadzi do śmierci. Objawami odwodnienia są zapadnięte oczy, pomarszczona skóra, brak apetytu i letarg. Po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów należy szybko uzupełnić niedobory wody podając w odstępach czasu kropelki płynów z pipetki na pyszczek i obserwując czy agama podnosi się i pije. Również kąpiel może pomóc w nawodnieniu jaszczurki, przy czym decydując się na takie rozwiązanie, zawsze należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody (28-30°C), jak również stałej kontroli opiekuna, aby zapobiec utopieniu się zwierzęcia. W ostateczności, gdy powyższe metody okażą się nieskuteczne, można podać wodę przymusowo za pomocą strzykawki i miękkiego wężyka lub też udać się do lekarza weterynarii w celu podskórnego podania płynów. Jeśli agama wykazuje oznaki odwodnienia połączone z brakiem apetytu absolutnie nie wolno podawać pokarmu na siłę dopóki odpowiednio nie nawodnimy zwierzęcia.

 

Dostarczanie zwierzętom wody jest szczególnie ważne podczas choroby, gdyż pozwala to wzmocnić ich organizm co bardzo wspomaga kurację oraz zmniejsza ryzyko wycieńczenia. 
Jednak zanim przystąpimy do podawania wody należy zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż niektóre leki nie mogą być podawane z płynem.

 

Dobrym sposobem na sprawdzenie czy agama jest prawidłowo nawodniona jest delikatne naciągnięcie skóry na grzbiecie. Jeśli skóra jest sprężysta i po puszczeniu natychmiast wróci do poprzedniej pozycji oznacza to że zwierzak nie wymaga podawania wody. W przeciwnym wypadku, jeżeli powstanie powoli opadająca fałda, zwierzak wykazuje oznaki odwodnienia.

Modyfikacja 2020-12-06 16:56