Ogrzewanie terrarium
Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych źródeł ciepła zarówno dedykowanych dla gadów, jak i wykorzystywanych zupełnie do innych celów, jednak świetnie sprawdzających się w terrariach.
Poniżej przedstawiamy kilka z najczęściej stosowanych rozwiązań, jak również te nie polecane dla agam, które zostały oznaczone kolorem czerwonym:
1) Żarówki koncentryczne tzw. lustrzanki
Żarówki tego typu idealnie nadają się do regulacji temperatury w terrarium i są najtańszym, a jednocześnie jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Dostępne są żarówki różnych producentów mające różnorodną moc a tym samym emisję ciepła. Żarówki tego typu w przeciwieństwie do standardowych mają ograniczony do stożka obszar emisji światła, a tym samym ukierunkowaną emisję ciepła. Dzięki zastosowaniu tego typu żarówek możemy w danym miejscu terrarium wydzielić niewielki obszar, w którym zwierze będzie mogło wygrzewać organizm, a ukierunkowany strumień energii cieplnej pozwala na stworzenie wymaganego gradientu temperaturowego.
Żarówki należy montować pod sufitem terrarium w takim oddaleniu od ścianek, aby agamy nie miały możliwości wskoczenia na nie, gdyż może to wiązać się z poważnym poparzeniem. Należy również zachować dość dużą odległość żarówki od dna bądź półki przy której chcemy utrzymać stałą temperaturę, gdyż nawet przy mocy 25 W temperatura blisko źródła ciepła jest bardzo wysoka.
Bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie obudowy na żarówkę na regulowanym i przytwierdzonym do sufitu terrarium ramieniu (takim jak do lampki) co pozwoli na skierowanie lampy i ciepła w dowolny punkt terrarium np. na korzeń czy też półkę.
Moc żarówki należy dobrać do wymiarów konkretnego terrarium i w zależności od temperatury panującej na zewnątrz, a także izolacji zbiornika. Ze względu na to, że nie można podać uniwersalnego rozwiązania, najlepiej jest kupić kilka żarówek różnej mocy i zmierzyć temperatury przy nich. Generalnie można powiedzieć, iż w niskich terrariach rzędu 50-60 cm wysokości stosuje się żarówki mocy od 25-60W, natomiast w wyższych zbiornikach można pokusić się już o inne rozwiązania.
2) Promienniki podczerwieni
Promienniki tego typu są dużo droższe i wyglądem praktycznie nie różnią się od zwykłych lustrzanek. Jednak lampy tego typu mają przeważnie dużo większą moc i emitują większe ilości ciepła. Ze względu na większą wydajność promienniki takie jak Helios mogą być umieszczane w znacznie większej odległości od powierzchni dna, jedynie w wysokich terrariach.
3) Promienniki ceramiczne
Promienniki tego typu zazwyczaj występują w formie przypominającej kształtem żarówkę i dostosowane są do standardowych gwintów, jednak obudowane są nieprzezroczystą i dobrze przewodzącą ciepło warstwą ceramiki, co umożliwia dużą emisję ciepła bez wydzielania światła. Ze względu na swoje właściwości promienniki ceramiczne można stosować do ogrzewania dziennego w połączeniu z odpowiednim źródłem światła lub też do ogrzewania nocnego, w przypadku gdy temperatura w terrarium spada poniżej 18-20 stopni. Zazwyczaj promienniki ceramiczne mają bardzo dużą moc i emitują duże ilości ciepła dlatego też przeznaczone są raczej do odpowiednio wysokich i dużych terrariów.
Wszystkie przedstawione powyżej rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w terrariach dla agam, gdyż przy ich zastosowaniu zwierzęta pobierają ciepło docierające z góry co odpowiada warunkom występującym w naturze. Dodatkowo przy zachowaniu odpowiedniego gradientu temperatur zwierze ma możliwość ucieczki przed nadmiernym ciepłem zarówno do kryjówki jak i niżej położonych partii terrarium.
4) Kable i maty grzewcze
Kable jak również maty grzewcze montowane są zazwyczaj na powierzchni dna terrarium lub bezpośrednio pod dnem. Wydzielając ciepło elementy te nagrzewają podłoże i dno, z których ku górze unosi się ciepłe powietrze. Powietrze w tak ogrzewanym terrarium bardzo szybko wysycha do poziomu, przy którym może u zwierząt wystąpić poważne podrażnienie błon śluzowych i oczu. Dodatkowo wysuszone podłoże zaczyna pylić co w połączeniu z niską wilgotnością może w konsekwencji przy długotrwałym stosowaniu doprowadzić do chorób układu oddechowego gadów.
W warunkach naturalnych agamy odbierają ciepło docierające z góry i dodatkowo za pomocą zmian ubarwienia grzbietu mogą regulować ilość przyswajanej energii cieplnej. Natomiast w przypadku użycia kabli grzewczych i mat, zwierze nie ma możliwości regulacji docierającego ciepła ani też nie odczuwa zwiększonej temperatury co może doprowadzić do śmierci z przegrzania. Poza tym agamy instynktownie poszukują ochłodzenia w niższych partiach terrarium i nie powinny być dogrzewane od spodu.
Dodatkowo w przypadku umieszczenia kabla wewnątrz zbiornika i bez osłony istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia go przez kopiącego zwierzaka co w przypadku przebicia może zabić zwierze.
5) Kamienie grzewcze
Podobnie jak w przypadku mat i kabli, kamienie nie są wskazane do stosowania w terrariach dla agam. Choć w przypadku użycia kamieni ze względu na małą ich powierzchnie nie istnieje tak duże ryzyko przesuszenia powietrza, agamy wygrzewające się na nich samodzielnie mogą nie wyczuć momentu, gdy ich ciało ulegnie przegrzaniu.