Oswajanie
Agamy brodate należą do gadów ufnych, szybko przyzwyczajających się do obecności człowieka, dlatego też polecane są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych terrarystów. Należy jednak pamiętać, iż jaszczurki to nie ssaki, które lubią przytulanie, głaskanie, cieszą się na widok opiekuna. Jeżeli takiego zachowania oczekujemy od brodacza, to niestety dosyć szybko się rozczarujemy, dlatego też lepiej jest wcześniej zrezygnować z takiego zakupu na rzecz kota, psa, czy innego zwierzęcia o podobnych charakterze.
Przyzwyczajenie nowego podopiecznego do kontaktu z opiekunem ma bardzo istotne znaczenie i niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla samych właścicieli (radość z pogłaskania pupila, czy nakarmienia go z ręki), jak również samego zwierzaka (zmniejszenie stresu w sytuacjach, gdy trzeba gada wyjąć z terrarium, przetransportować w inne miejsce czy zawieźć do weterynarza). Należy jednak pamiętać, iż proces oswajania przebiega powoli i nie należy podejmować prób przyzwyczajania agamy "na siłę". Niektóre osobniki mogą nie godzić się na branie na ręce, czy inny bliższy kontakt z opiekunem- wszystko zależy od indywidualnych cech danego brodacza, co należy uwzględnić (na szczęście u agam brodatych zdarza się to stosunkowo rzadko).
Obecnie coraz częściej można nabyć 9-10 cm agamki, które są bardzo delikatne, wrażliwe na błędy hodowców. Dlatego też zakup takich maluchów zdecydowanie polecamy osobom, które mają już doświadczenie z brodaczami, bądź innymi jaszczurkami. Osoby, które wybrały agamy brodate na pierwszego gada powinny zdecydować się na kupienie podrostków ze sprawdzonego źródła.
PRZEBIEG PROCESU OSWAJANIA
*PIERWSZE TYGODNIE W NOWYM TERRARIUM
Po przyniesieniu jaszczurki do domu (w szczególności, gdy po długiej podróży jest apatyczna, wychłodźona) należy wpuścić ją do przygotowanego już wcześniej terrarium, z odpowiednim wystrojem, dostosowanym do wielkości podopiecznego. Pamiętajmy jednak o tym, iż nie należy wychłodzonego, osowiałego osobnika narażać od razu na działanie wysokiej temperatury. Ogrzewanie w terrarium włączamy stopniowo, aby nie dopuścić do powstania szoku termicznego.
Pierwsze dni, tygodnie w nowym otoczeniu będą dla gada najbardziej stresujące. Nie należy go wówczas niepokoić (włączać głośno muzyki, czy pukać w szyby terrarium), dać czas na poznanie nowego "domu" i ograniczyć swoją obecność przy terrarium do sprzątania odchodów, podawania pokarmu, oraz wymiany wody w miseczce.
Jeżeli agama wykazuje oznaki stresu (chowa się do kryjówki, przybiera ciemne barwy, nie przyjmuje pokarmu) nie należy jej wyjmować ze zbiornika oraz podawać jedzenia na siłę. Sprawdzoną metodą, dającą bardzo pozytywne rezultaty w takich wypadkach, jest przykrycie odsłoniętych szyb terrarium nieprzezroczystym materiałem.
Gdy zauważymy zdecydowaną poprawę u naszego podopiecznego (zacznie żywo reagować na owady karmowe, polować, będzie miał jaśniejsze kolory) należy odsłonić szyby terrarium i rozpocząć drugi etap oswajania. Jeżeli jednak sytuacja się powtórzy należy ponownie przejść do wyżej wymienionych czynności, aby zredukować stres aklimatyzacyjny u pupila.
*PRZEBYWANIE W POBLIŻU TERRARIUM
Kiedy agama zacznie swobodnie chodzić po swoim "mieszkaniu", nabierze jaśniejszych barw, dobrze jest zacząć częściej przebywać w pobliżu terrarium (stopniowo wydłużając ten czas), tak żeby zwierzak mógł nas obserwować, zorientować się, iż nasza obecność nie stanowi dla niego zagrożenia.
Etap ten możemy uznać za zakończony sukcesem wówczas, gdy agama nie będzie się w naszej obecności chowała do kryjówki, zacznie swobodnie polować, wygrzewać się, przy zbliżeniu dłoni nie będzie reagowała ucieczką, syczeniem lub postawą obronną. Należy jednak pamiętać, iż czas przyzwyczajenia się jaszczurki do ciągłego widoku opiekuna zależy w dużej mierze od cech indywidualnych danego osobnika i nie należy tego pod żadnym pozorem przyspieszać i przedwcześnie rozpoczynać prób nawiązania bliższego kontaktu z gadem.
*BEZPOŚREDNI KONTAKT ZE ZWIERZAKIEM
Trzeci etap oswajania należy rozpocząć, gdy agama nie będzie uciekała od naszej dłoni, gdy wykonujemy podstawowe czynności w terrarium. Wówczas należy wziąć świerszcza, czy innego owada karmowego do ręki, co powinno zaciekawić agamę i zachęcić ją do rozpoczęcia polowania. Jeżeli za pierwszym razem próba karmienia się nie uda, nie należy się zniechęcać i spróbować na drugi dzień, aż osiągniemy sukces, po którym będziemy mogli spróbować dotknąć naszego podopiecznego.
Każdy hodowca powinien jednak pamiętać, iż przy dotykaniu agamy nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, oraz zbliżać ręki do zwierzaka od góry (jaszczurka może to odebrać jako atak drapieżnika).
Jeżeli bez żadnych problemów, oznak stresu ze strony zwierzaka, możemy go już delikatnie dotykać i karmić z ręki, można podjąć próbę brania naszego pupila na ręce. Zdecydowanie jednak polecamy przejście do tego etapu, gdy agama będzie miała ponad 20 - 25cm (młodsze jaszczurki są bardzo delikatne, płochliwe i może to się zakończyć tragicznie). Ponadto dobrze jest pamiętać, że agamy bardzo chętnie same wchodzą na ręce za przysmakiem pokarmowym. Jest to bardzo dobra i sprawdzona metoda, gdyż przysparza jaszczurce o wiele mniej stresu, niż łapanie przez opiekuna i "stawianie" w określonym miejscu.
Każdy hodowca powinien pamiętać, iż nie należy "na siłę" przytrzymywać gada, aby pozostał na dłoni- jeżeli agama chce z niej zeskoczyć, należy jej na to pozwolić i ponowić próbę kolejnego dnia.
Do kolejnego etapu oswajania będziemy mogli, przystąpić, gdy agama będzie siedziała na rękach pewnie, nie będzie przybierała ciemnych barw, osiągnie odpowiedni wzrost zapewniający bezpieczeństwo przy wypuszczaniu na spacery poza terrarium, ponadto pozwoli się delikatnie pogłaskać i nie będzie gwałtowanie zrywać się do ucieczki.
*SPACERY POZA TERRARIUM
W przypadku agam brodatych zdecydowanie polecamy wyciąganie ich z terrarium, jak będą miały ponad 30 cm- młodsze agamy są zbyt szybkie, delikatne, aby robić im takie wycieczki, poza tym właściciel może mieć zbyt duże trudności w złapaniu takiego malca i niechcący zrobić mu przy tym krzywdę.
Decydując się na umożliwienie agamie spacerów poza terrarium należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, w którym zamierzamy wypuścić agame, gdyż ciekawski zwierzak będzie próbował wejść w każdą możliwą szczelinę i zjeść wszystko to co zmieści mu się do pyska. Bardzo istotne jest również zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury pokoju, aby zapobiec przeziębieniu się zwierzaka. Pamiętajmy również o tym, że każda "wycieczka" powinna odbywać się pod naszym nadzorem.