Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Relacja agamy z opiekunem

 

Agama jest gatunkiem mającym opinię łatwego do oswojenia. W przypadku większości osobników jest to prawda. Jeśli komuś zależy na jaszczurce, która nie będzie uciekać na jego widok i da się bez problemu dotknąć czy wyjąć z terrarium agama jest dobrym wyborem. Przez oswojenie należy jednak rozumieć przyzwyczajenie do obecności opiekuna i brak nerwowych reakcji przy zabiegach przeprowadzanych w terrarium czy podczas brania jaszczurki na ręce. Agamy przyzwyczajają się do zapachu i obecności opiekuna i traktują go jako stały element codzienności. Osobniki, które mimo starań opiekuna nie pozwalają się dotknąć należą do rzadkości, co nie znaczy, że nie może nam się taki trafić. Takie lękliwe agamy wymagają wyjątkowej cierpliwości ze strony opiekuna bo zdecydowanie odbiegają od tego, czego oczekujemy decydując się na ten gatunek. Osobiście w swojej hodowli posiadałam kilka osobników, które przez całe swoje życie były bardzo niechętne do jakiejkolwiek współpracy, na każdą próbę wyjęcia z terrarium reagowały kąsaniem, rozkładaniem brody i syczeniem lub paniczną ucieczką (choć tych uciekających było zdecydowanie mniej). Na szczęście takie przypadki to rzadkość i można spokojnie stwierdzić, że agamy z natury szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka a wyjęcie ich z terrarium zazwyczaj nie sprawia najmniejszego problemu nawet osobom całkowicie początkującym.


Czasem agama, która wydawała się oswojona nagle zaczyna dziwnie się zachowywać, uciekać, chować przed opiekunem czy w ekstremalnych przypadkach nawet go atakować. Dlaczego tak się dzieje? Taką zmianę powoduje najczęściej stres, zwykle spowodowany nieświadomie przez nadopiekuńczego lub bardzo podekscytowanego nowym pupilem właściciela. Chcąc cały czas mieć kontakt z jaszczurką, często wyjmując ją z terrarium, nieustannie sprawdzając "czy na pewno wszystko w porządku", przekładając jaszczurkę z miejsca na miejsce w terrarium w przekonaniu, że akurat w tym momencie agama powinna siedzieć pod lampą grzewczą i ciągle wkładając ręce do terrarium niepotrzebnie niepokoją gada. Zmianą zachowania jaszczurka sygnalizuje, że ma po prostu dosyć. Należy pamiętać o tym, że agama to gad, który ma do właściciela zupełnie inny stosunek niż pies czy kot. Nie będzie cieszyć się na nasz widok i pragnąć abyśmy ją głaskali lub się z nią bawili. Ciągłe dotykanie, przytulanie i przekładanie nie sprawia jaszczurce przyjemności i nawet jeśli gad nie protestuje może to skutkować zaburzeniami zachowania, utratą apetytu, nerwowością a nawet doprowadzić do choroby spowodowanej permanentnym stresem. Agama jest gatunkiem bardzo tolerancyjnym w stosunku do właściciela, znosi z pokorą o wiele więcej niż inne gatunki jaszczurek i wszelkie reakcje na zachowanie opiekuna są widoczne dopiero kiedy jest już naprawdę bardzo zmęczona jego zachowaniem. Większość gadów przytulana, całowana i ciągle noszona na rękach po prostu albo by się wyrwała, albo by uciekła na sam widok opiekuna, albo zareagowałaby postawą obronną, w tym również ugryzieniem czy uderzeniem ogona. Większość agam raczej nie przejawia takiego gwałtownego zachowania i często nawet całymi latami tłumią one stres a na dyskomfort reagują bardzo biernie przez co wielu właścicieli uznaje, że takie traktowanie im pasuje. Objawy takie jak mrużenie oczu spowodowane stresem i dyskomfortem czy nagłe przyjmowanie jasnych barw mających na celu odstraszenie intruza są błędnie interpretowane jako oznaka radości i przyjemności. Dlatego w kontakcie z agamą należy zachować umiar i zdrowy rozsądek pamiętając o tym, że agama to gad, który nie odczuwa potrzeby fizycznego kontaktu z właścicielem a do szczęścia wystarczą mu odpowiednie warunki, dostatek pożywienia i brak czynników powodujących stres.

Więcej informacji na temat oswajania znajduje się tutaj : http://pogona.pl/artykuly_5_oswajanie.html

Więcej na temat wypuszczania jaszczurki z terrarium znajduje się tutaj: http://pogona.pl/artykuly_58_wypuszczanie-jaszczurek-z-terrariow-.html

Autor

Agnieszka Oborska

30.01.2020

Modyfikacja 2020-12-06 16:34