Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Rozwolnienie

Odchody zdrowych agam składają się z dwóch części - kryształków kwasu moczowego mających białe zabarwienie i innych produktów ubocznych procesu przemiany materii o zabarwieniu ciemnobrązowym. Czasami, gdy zwierzęta otrzymują obfite porcje pokarmu roślinnego, brązowa część może mieć lekko zielonkawe zabarwienie lub składać się z dwóch kawałków zielonkawego i brązowego. Agamy, z uwagi na biotop jaki zamieszkują, mają bardzo oszczędną gospodarkę wodną, w związku z czym odchody są najczęściej suche, zwarte i nie wydzielają przykrych zapachów.


Objawy:


Gdy zauważymy, że odchody naszych podopiecznych stają się wodniste i zaczynają wydzielać intensywny nieprzyjemny zapach oznacza to, że przemiana materii lub dieta są nieodpowiednie.


Przyczyny i leczenie:


Najmniej niebezpieczną z przyczyn pojawienia się biegunki jest za duża ilość soczystego pokarmu roślinnego i w tym przypadku powinno się zmniejszyć porcje lub na kilka dni zrezygnować z podawania roślin, jednocześnie obserwując czy daje to rezultaty. Dobrą metodą jest również podsuszanie soczystych warzyw i owoców, takich jak np: marchew, banan, jabłko. W tym przypadku należy warzywa pokroić w cieniutkie plasterki i rozłożone w cienkiej warstwie zostawić na 2-3 dni w ciepłym miejscu.


Inną przyczyną biegunki jest również zbyt niska temperatura w terrarium, co uniemożliwia agamom prawidłowe trawienie pokarmu. Często w tym przypadku w odchodach pojawiają się duże części niestrawionego jedzenia. Biegunki tego typu najczęściej występują w okresie spoczynku zimowego, gdy podawanie dużych ilości pokarmu nie jest wskazane, gdyż w niższej temperaturze zalegające jedzenie może psuć się w przewodzie pokarmowym i prowadzić do zatrucia. Należy również pamiętać, że najlepszą porą na karmienie jest wczesne przedpołudnie 2-3 godziny po włączeniu ogrzewania. Natomiast zwierzęta karmione wieczorem nie mają czasu na całkowite strawienie pożywienia co również może zaowocować biegunką.


Najgroźniejszą przyczyną biegunki są nasilone inwazje pasożytnicze w przewodzie pokarmowym. Pasożyty uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając powierzchnie resorbcyjną jelit, w rezultacie czego odchody stają się płynne i wydzielają nieprzyjemny zapach. Ta przyczyna biegunki często łączy się z apatią, zmniejszoną aktywnością, stresem i brakiem apetytu. W białej części odchodów można często (choć nie zawsze) znaleźć czerwone plamki lub też może ona przybierać bardziej czerwone zabarwienie, przykładowo w wyniku infekcji i uszkodzenia naczyń krwionośnych. W tym przypadku, jeśli agama wykazuje szereg wymienionych objawów, a dolegliwości nie ustępują należy jak najszybciej oddać kał do analizy parazytologicznej (badania na obecność pasożytów, w tym pierwotniaków chorobotwórczych) i zasięgnąć porady lekarza weterynarii. W przypadku, gdy w zebranej próbce zostaną znalezione pierwotniaki, pasożyty lub ich jaja, należy natychmiast podjąć leczenie zgodnie z zaleceniami specjalisty oraz powtarzać badania po serii leków aż do skutku. Ponadto biegunkę mogą wywołać także bakterie w tym tlenowce, dlatego też jeżeli badanie parazytologiczne dało wynik ujemny, a stan zwierzęcia pogarsza się konieczne jest zrobienie posiewu bakteriologicznego kału z antybiogramem.


Należy również pamiętać, że zupełnie nieodpowiedni pokarm lub źle dobrane leki mogą zaszkodzić zwierzęciu i doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek i śmierci.

Modyfikacja 2020-12-06 16:55