Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Terrarium kwarantannowe

Terrarium kwarantannowe - Jak sama nazwa wskazuje jest to zbiornik służący do kwarantanny/oddzielenia chorego osobnika od reszty stada, lub przeniesienie chorej agamy z terrarium docelowego do terrarium zastępczego wyposażonego w minimalny wystrój.

Kwarantanna to okres, w którym obserwujemy osobnika pod kątem wystąpienia objawów klinicznych choroby, poddajemy badaniu parazytologicznemu u wykwalifikowanego lekarza weterynarii, leczymy ewentualne patologie.

Kiedy używać takiego terrarium:

* W przypadku zakupu nowej jaszczurki przed włożeniem jej do terrarium docelowego, lub posiadanego już stada.

Nigdy nie należy łączyć nowo zakupionych zwierząt z już posiadanymi, bez uprzedniej kwarantanny. Nigdy nie ma pewności, czy nowy zwierzak nie jest nosicielem jakiejs choroby/pasożyta (nawet jeśli wcześniej był badany kał pasożyty czasami mogą pojawić się w wyniku osłabienia organizmu podczas transportu i procesu aklimatyzacji), którym może równiez zarazić dotychczasowych podopiecznych.

Pamietaj! Zaniechanie badań i brak separacji nowego osobnika bardzo szybko doprowadza do zarażenia innych osobników w stadzie, a wtedy walka z pasożytami staje się o wiele trudniejsza.

* W przypadku wykrycia w kale pasożytów

W przypadku pozytywnego wyniku badania parazytologicznego u danego osobnika należy w pierwszej kolejności odseparować go od reszty stada, aby nie dopuścić do zarażenia pozostałych osobników. Dotychczasowy wystrój i podłoże powinno się usunąć z terrarium. Zbiornik jak i wystrój trzeba starannie zdezynfekować przy użyciu urządzenia wytwarzającego gorącą parę wodną lub też wodnego roztworu amoniaku (w tym wypadku po odkażeniu należy zmyć zbiornik wodą). Konieczne jest także przebadanie odchodów współlokatorów. Chore zwierze należy przesiedlić do terrarium kwarantannowego, w którym jako podłoża można użyć ręczników papierowych, a jako jedyne elementy wystroju zastosować łatwe do wymiany kryjówki przykładowo wykonane z kartonu. Po każdorazowym pojawieniu się odchodów gada, należy wymienić całe podłoże i elementy wystroju oraz zdezynfekować zbiornik, co pozwoli na uniknięcie powtórnego zarażenia. Aby nie przysparzać zwierzęciu ciągłych stresów mogących osłabić organizm warto przygotować dwa zbiorniki kwarantannowe by swobodnie przesiedlać agamę podczas czyszczenia jednego z nich.

Po cyklu leczenia należy odczekać około 7 dni (jeśli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej), po czym przeprowadzić kolejne badanie kału w celu określenia skuteczności leczenia. W razie powtórnego wykrycia pasożytów powinno się powtórzyć cykl podawania leków po konsultacji z weterynarzem. Dopiero w pełni zdrowe zwierze można bez obaw połączyć ze stadem.

W procesie leczenia, jak również w profilaktyce chorób pasożytniczych, ważne jest to by nie narażać zwierząt na ciągły stres osłabiający układ odpornościowy. Z tego powodu warto ograniczyć swoją obecność w pobliżu terrarium kwarantannowego oraz w razie potrzeby zasłonić zwierzęciu widok nieprzezroczystym materiałem. Dodatkowo ważne jest zapewnienie optymalnych warunków termicznych, bogatej diety oraz regularnego nawadniania organizmu.

Jeśli weterynarz prowadzący leczenie nie zaleci inaczej, oprócz wody można dodatkowo podawać kilka kropli glukozy dziennie w celu wzmocnienia organizmu gada.

* W przypadku inwazji roztoczy

Przed włożeniem jaszczurki do terrarium kwarantannowego należy pozbyć się możliwie jak największej ilości roztoczy z powierzchni jej ciała. Najłatwiejszym sposobem na dokonanie tego jest zmycie pasożytów ze zwierzęcia podczas kąpieli. W tym celu przygotowujemy dość płytkie naczynie z letnią wodą (28 - 30°C) poziomem sięgającą mniej więcej do podstawy głowy agamy. Do wody należy dodać niewielką dawkę środków antyseptycznych, jak np. polecany przez wielu hodowców Betadine. Środki tego typu pozwalają na odkażenie licznych ran powstałych na skutek ugryzień pasożytów, jednak nie należy używać dowolnych preparatów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Następnie należy zanurzyć zwierzę po szyję, uniemożliwiając mu jednocześnie picie wody ze środkiem odkażającym. W tym przypadku większość roztoczy z łatwo dostępnych miejsc powinna wypłynąć na powierzchnie, jednakże część przejdzie do wynurzonych partii głowy. Można próbować je usunąć poprzez zraszanie głowy czystą wodą ze spryskiwacza. UWAGA Absolutnie nie należy zanurzać głowy agamy w wodzie z preparatem. Po wyjęciu agamy z kąpieli należy przystąpić do usuwania pasożytów i jednoczesnej dezynfekcji trudno dostępnych miejsc będących największymi skupiskami roztoczy (okolice pyska, oczu i pachwiny). W tym celu pachwiny przemywamy gazą zmoczoną w roztworze Betadine, natomiast delikatne miejsca takie jak okolice oczu i pyska odkażamy używając małego wacika, przykładowo do czyszczenia uszu. Po zdezynfekowaniu ran należy w osobnym naczyniu przygotować letnią wodę do powtórnej kąpieli, w celu spłukania środków antyseptycznych. Zwierze następnie umieszczamy w zdezynfekowanym zbiorniku kwarantannowym.

* W przypadku urazów kostnych

W przypadku patologicznego ułożenia lub ruchomości kończyny należy kończynę zabezpieczyć i delikatnie agamę przenieść do pudełka. Następnie jak najszybciej należy udać się do wykwalifikowanego lekarza weterynarii.

Po złożeniu i usztywnieniu kończyny zwierzę należy przełożyć do wysterylizowanego zbiornika kwarantannowego pozbawionego zbędnych akcesoriów oraz elementów wystroju służących do wspinaczki. Należy zadbać o ustawienie w odpowiedniej odległości źródła UVB, przy czym powinno się kupić nową świetlówkę i wykorzystać dodatkowo odbłyśnik, aby emisja UVB była możliwie najbardziej efektywna. W okresie leczenia należy również podawać pokarm bogaty w wapń i fosfor (w proporcji 2:1) oraz nieznacznie zwiększyć częstotliwość podawania suplementów witaminowych i wapniowych. Zabiegi te na pewno wspomogą i przyśpieszą proces zrastania kości. Ważne jest również systematyczne pojenie chorego zwierzęcia, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dodatkowo, jeśli agama będzie bardzo osłabiona możemy skonsultować z lekarzem weterynarii możliwość podawania wzmacniającej glukozy.

* W przypadku urazów skórnych

W przypadku upadku zwierzęcia, kontaktu z ostrymi przedmiotami lub też w wyniku walk stadnych może dojść do poważnego zranienia. Każdą ranę powinno się bardzo szybko oczyścić z brudu i odkazić za pomocą środków antyseptycznych o szerokim działaniu. Ranne zwierzęta należy natychmiast przesiedlić do sterylnego zbiornika pozbawionego sypkiego podłoża oraz elementów do ocierania, aby nie dopuścić do ponownego otarcia rany. warto skonsultować z lekarzem weterynarii kwestię stosowania maści ze sterydem i antybiotykiem.

* Oraz w każdym innym przypadku, gdy naszemu podopiecznemu coś dolega, a leczenie nie może odbywać się w terrarium docelowym.

Z czego je zbudować:

Terrarium kwarantannowe powinno być nie wysokie i łatwe w czyszczeniu.

- Na spokojnie można zbudować takie terrarium z płyty meblowej/ OSB lub nie przeźroczystej plexy.


Terrarium o wymiarach 100 x 40 x 40 spokojnie wystarczy. W zbiorniku musimy zapewnić odpowiednią wentylację (taki sam schemat jak w terrarium docelowym). Za podłoże używamy ręczników papierowych/papieru toaletowego/gazet.


fot. Terrarium kwarantannowe zbudowane z plexy by Crowin
Na zdjęciu nie ma żarówki UVB ponieważ do naświetlania używana jest żarówka ultra vitalux


fot. Terrarium kwarantannowe zbudowane z plexy by Crowin
Na zdjęciu nie ma żarówki UVB ponieważ do naświetlania używana jest żarówka ultra vitalux


fot. Terrarium kwarantannowe zbudowane z plexy by Crowin
Na zdjęciu nie ma żarówki UVB ponieważ do naświetlania używana jest żarówka ultra vitalux

- Na szybko można użyć starego mebla, od którego odkręcamy drzwiczki i układamy go na plecach. Jako podłoże używamy ręczników papierowych/papieru toaletowego/gazet. Lampki biurowe możemy użyć jako oświetlenia UVB oraz ogrzewanie. W tym przypadku niezbędnym elementem jest wentylator od komputera który wydmuchuje ciepłe powietrze z terrarium zapewniając tym samym odpowiednią wentylację.


fot. Terrarium kwarantannowe zbudowane ze starego mebla by Doniec
Na zdjęciu nie ma żarówki UVB ponieważ do naświetlania używana jest żarówka ultra vitalux


fot. Terrarium kwarantannowe zbudowane ze starego mebla by Doniec
Na zdjęciu nie ma żarówki UVB ponieważ do naświetlania używana jest żarówka ultra vitalux

Jakie powinno być wyposażenie:

- Ogrzewanie
- Oświetlenie UVB
- Kryjówka (np. z pudełka kartonowego)
- Zamiast podłoża ręczniki papierowe/papier toaletowy/gazety pozwalające na utrzymanie terrarium w najwyższej czystości i higienie. Podłoże należy wymieniać codziennie, a także po każdym wypróżnieniu.

Jak często sprzątać:

- Każde czyszczenie terrarium powinno być poprzedzone kąpielą (wyjątek - uraz kostny)
- Po każdym wypróżnieniu
- Raz dziennie

Przy każdej wymianie podłoża cale terrarium należy spryskać płynem do mycia okien (zawierającym alkohol) lub środkiem dezynfekcyjnym. Po 5 minutach należy preparat zmyć dokładnie ciepłą i wytrzeć do sucha.

Przydatne artykuły:

Pasożyty przewodu pokarmowego u agam

Dezynfekcja, dezynsekcja praktyczne porady

Czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja

Źródła:
Pogona.pl
Terrarium.com.pl
Własne doświadczenia

Korekta:
Kalinka

Modyfikacja 2020-12-06 16:38