Zakażenie dróg oddechowych
Objawy:
Agamy brodate są bardzo odporne na choroby dróg oddechowych, jednak wymaga to od hodowcy zapewnienia odpowiednich warunków chowu. Początkowymi objawami chorób układu oddechowego są świszczący wymuszony oddech, częste otwieranie pyska, jak przy próbach regulacji temperatury ciała, połączone z bezpodstawnym napinaniem brody. W późniejszych etapach dodatkowo pojawia się spadek aktywności oraz brak apetytu.
Przyczyny:
Poniżej przedstawiamy kilka głównych przyczyn chorób dróg oddechowych, których wyeliminowanie pozwoli nam zabezpieczyć zwierzę przed ewentualnymi dolegliwościami:
*Zbyt niska wilgotność - częstym błędem popełnianym przez hodowców jest nie zraszanie zbiorników hodowlanych, w których przy intensywnym ogrzewaniu wilgotność powietrza spada nawet poniżej 20%. Tak niska wilgotność jest zabójcza zarówno dla dróg oddechowych, oczu, jak i błon śluzowych zwierząt. Dlatego też należy codziennie delikatnie zraszać elementy wystroju zbiornika. Dodatkowo warto również postawić w pobliżu źródła ciepła płaskie naczynie z wodą, tak aby umożliwić parowanie cieczy.
*Zbyt słaba wentylacja zbiornika - w wyniku której powietrze zamiast ciągłej wymiany utrzymuje się cały czas w terrarium przenosząc bród, pyłki, drobinki podłoża, które dostając się do płuc agam mogą powodować problemy oddechowe. W związku z tym należy zapewnić w zbiorniku ciągłą wymianę powietrza poprzez umieszczenie wydajnej wentylacji grawitacyjnej (w górnej i dolnej ścianie terrarium), która w razie potrzeby może być wspierana przez ciche wiatraczki (takie jak do chłodzenia układów scalonych). Wiatraczki należy umieścić w miejscach niedostępnych dla agam. Pamiętajmy również, że trzymając agamę w akwarium nie zapewnimy jej wymaganej wymiany powietrza.
*Stosowanie drobnych pylących podłoży - podłoża odpowiednie do terrariów wilgotnych (takie jak torf kokosowy), po wyschnięciu zamieniają się w drobny i pylący wiór, którego drobinki dostają cię do układu oddechowego agam powodując stany zapalne i choroby. Podobnie zachowuje się również drobny piasek czy też ziemia ogrodowa. Z związku z tym powinno się unikać tego typu ściółek, które oprócz niekorzystnego oddziaływania na układ oddechowy znacznie zwiększają ryzyko zaczopowania zwierzęcia. Podłoża, takie jak kostka kokosowa, warto przed umieszczeniem w zbiorniku hodowlanym przesiać, aby pozbyć się drobnych kawałków i pyłu.
*Zbyt duże nocne spadki temperatury i wychłodzenie - Warunki temperaturowe u zwierząt należy kontrolować również po wyłączeniu urządzeń grzewczych. Częste nocne spadki temperatury poniżej bariery 18°C, awarie urządzeń kontrolujących warunki lub nie zamknięcie na noc okien w pokoju z terrariami, może prowadzić do przeziębienia, które nie leczone powoduje dalsze powikłania mogące skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.
Leczenie:
Jeśli zauważymy symptomy dolegliwości oddechowych należy jak najszybciej udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, ponieważ czasami konieczna jest kuracja antybiotykowa i odpowiednio szybka reakcja może zaważyć na powodzeniu leczenia.
Aby wspomóc leczenie powinniśmy zapewnić zwierzęciu odpowiednio wysoką temperaturę oraz optymalną wilgotność. Należy również zadbać o dostarczanie agamie bogatego w substancje odżywcze pokarmu oraz regularnie poić zwierzę, aby nie dopuścić do odwodnienia. Warto również skonsultować z weterynarzem kwestię podawania Lacid’u lub innego preparatu zawierającego Lactobacillus, jako leku osłonowego podczas terapii antybiotykowej.