Złamania kończyn
Złamania kończyn u agam są zazwyczaj wynikiem nieszczęśliwego wypadku, którego nie da się nigdy przewidzieć. Jeśli zauważymy, że kończyna agamy układa się nieregularnie, zwierzę ma problem z postawieniem i oparciem ciała na nodze lub po prostu złamanie jest dobrze widoczne, należy natychmiast zapakować jaszczurkę do niewielkiego pojemnika wyłożonego miękkimi ręcznikami i niezwłocznie zawieźć do lekarza weterynarii. UWAGA Zwierzę należy bardzo delikatnie przełożyć nie poruszając przy tym złamaną kończyną, przy czym absolutnie nie wolno przeprowadzać amatorskich oględzin aby nie spowodować rozległych uszkodzeń tkanki wewnętrznej. Jeśli złamanie jest otwarte należy próbować zatamować krwotok za pomocą opaski czy w przypadku maluchów opatrunku uciskowego.
W pojemniku do przewozu agama nie powinna mieć możliwości poruszania się. Jeśli mamy do wyboru kilka gabinetów najlepiej wybrać się do tego w którym można na miejscu wykonać zdjęcie RTG, gdyż będzie to konieczne w celu określenia miejsca i sposobu uszkodzenia kości.
Po złożeniu i usztywnieniu kończyny zwierzę należy przełożyć do wysterylizowanego zbiornika kwarantannowego pozbawionego zbędnych akcesoriów oraz elementów wystroju służących do wspinaczki. Należy zadbać o ustawienie w odpowiedniej odległości źródła UVB, przy czym powinno się kupić nową świetlówkę i wykorzystać dodatkowo odbłyśnik, aby emisja UVB była możliwie najbardziej efektywna. W okresie leczenia należy również podawać pokarm bogaty w wapń i fosfor (w proporcji 2:1) oraz nieznacznie zwiększyć częstotliwość podawania suplementów witaminowych i wapniowych. Zabiegi te na pewno wspomogą i przyśpieszą proces zrastania kości. Ważne jest również systematyczne pojenie chorego zwierzęcia, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dodatkowo, jeśli agama będzie bardzo osłabiona możemy skonsultować z lekarzem weterynarii możliwość podawania wzmacniającej glukozy.
Profilaktyka:
Choć złamań nie można do końca przewidzieć możemy zminimalizować ryzyko ewentualnych tragicznych wypadków. W tym celu należy przede wszystkim regularnie wymieniać źródła promieniowania UVB, jak również dbać o wzbogacanie pokarmu preparatami witaminowymi aby nie doprowadzić do poważnego osłabienia kości.
Odpowiednio przygotowane terrarium może znacznie zminimalizować skutki upadków. Agamy brodate wymagają przestronnych zbiorników hodowlanych przy czym najważniejszym czynnikiem determinującym ich przestrzeń życiową jest powierzchnia dna terrarium, natomiast wysokość nie musi być zbyt duża. Zalecamy również stosowanie miękkich podłoży, które w razie skoku lub upadku pozwalają częściowo zamortyzować ciężar ciała przez co zmniejszają ryzyko złamania. Naszym zdaniem duże rozległe korzenie są znacznie bezpieczniejszymi elementami do wspinaczki i wygrzewania niż strome półki z których zwierzę może łatwo spaść. Pamiętajmy również by dozować odpowiednie ilości pokarmu dorosłym osobnikom, gdyż ciężkie, niezgrabne oraz mało ruchliwe agamy są dużo bardziej narażone na złamania w razie upadku.